Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 24.03.2011 21:16:26 

Bob Marley

Rasta
Rasta-RastafariánstvíRastafariánství je víra, která vznikla na základech Křesťanství, Judaismu. Třetí kořen tvoří Egyptský Mysticismus. Nejstarší datované záznamy v Bibli jsou z dob, kdy v Jeruzalému vládl král Šalamoun. Za vlády krále Šalamouna zavítala do Jeruzaléma královna ze Sáby,  Makeba. Ta konvertovala na víru Abrahamovu z jejího uctívání Slunce v podobě boha RA. Poté co se Makeba vrátila do svého království ( Etiopie, Egypt a část Persie ) zavedla zde Judaismus.

V dobách Křesťanství apoštol Pavel, obrátil jednoho z etiopských eunuchů na víru křesťanskou, což znamenalo že celá Etiopie se obrátila na křesťanskou víru. Vzniká Etiopská ortodoxní církev. Je to čistá forma křesťanství, ve které je obsaženo spojení s Judaismem a Egyptská minulost. To jsou všechny složky Rastafariánství. Nejvýznamnější představitel tohoto uspořádání byl Ras Tafari Makonen. Po svém nástupu na trůn v roce 1930 přijal jméno Haile Sellassie 1.

Ve 30. letech 20. století byl na Jamaice Sociální převrat a bylo hodně potyček mezi Jamajským lidem a policií. Tato situace dala příčinu k utvoření skupiny několika ostrovanů. Ti chtěli oddělit svoji mentalitu od sociálního systému, ten je také označován jako Babylon. Tito lidé se koncentrovali na východní část Jamajky. Zde byly zasazeny první semínka Rastafariánství, které bylo spojeno s knihou Holy Piby kterou napsal Robert Atheley Rogersem a později se stala svatým textem Rastafariánským. Na Jamajce se objevila roku 1925 a byla přivezena pány Goodridgem a Garrisonem. Ve spojení s Piby a Garveyho filozofií se utvořil kult Rastafari. Prvním představitelem se stal Leopard Howell. Založil centrální tábořiště mezi Kingstonem a Spanish Townem.

Život rastamanů je velmi prostý. Mají doktríny víry, které jsou určeny svatým textem Rastafariánským. Rastamané mají speciální složení stavy I-TAL které je čisté a přírodní, tedy skoro vegetariánské a hlavně je vyloučeno vepřové maso, protože prasata jsou zvířata špinavá a živí se odpadem. Dále je vyloučeno jakékoli koření a uměle upravované tekutiny ( limonády , atd. ). Nejsou povoleny jakékoli látky které ničí nebo skreslují myšlení ( alkohol, tabák, Atd. ). Rastamané využívají marihuanu. Ta se používá jako léčivo, jídlo a při meditacích. Marihuana je pojímána jako svatá rostlina a je prý darem krále Šalamouna, protože byla nalezena na jeho hrobě. Rastamané si nesmějí vyholit hlavu a oholit bradku a nečesání si vlasů. Většina lidí si proto dělá na hlavě Natty Dreadlocks neboli dredy. Takto upravené vlasy jsou velmi rozšířené ale nejsou pravidlem. Velký propagační prostředek je hudba a konkrétně Reggae. Největším propagátorem byl Bob Marley. Ten se také stal Králem Reggae.

TOPlist