Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 24.03.2011 21:16:26 

Bob Marley

Bob Marley-životopis
Pravé jméno: Robert Nesta Marley
Datum narození: 6.února 1945
Datum Úmrtí: 11.května 1981
Místo narození: Jamajka
Znamení: Vodnář
Jméno otce: Norval Marley
Jméno matky: Cedella Booker
Profese:kytarysta, skladatel, zpěvák

Bob Marley se narodil na Jamaice. Otec byl původem z Anglie a byl u Anglického námořnictva(Norval Marley) . Matka původem z Jamaiky, pracovala jako prodavačka(Cedella Booker). Chvíli poté co se Bob narodil, otec odešel od rodiny a on se svojí matkou odešli do hlavního města Kingstonu. Zde se skamarádil s Nevillem Livingstonem a spolu docházeli do hudební školy, kde se seznámili ještě s Peterem Macintoshem. Bob se v 16 letech vydal za splněním svého snu, být dobrý zpěvák. Nazpíval první písně. Některé na Jamajce zaznamenali ohlas. Následně se zformulovalo trio Marley, Macintosh a Livingston .

Nahrávají první song, který měl velký úspěch. Bob se začínal angažovat ve skupině Wailing Wailers a začíná dostavovat prvních úspěchů. 10.února 1966 se oženil s Ritou Anderson . Skupina se přejmenovala na The Wailers a byla známá v Karibiku, ale ve Světovém měřítku ji ještě nikdo neznal. Postupem času po nahraní několika kvalitních písní jako třeba 400 years se pomalinku začíná proslavovat i ve svetě. Po druhém albu Burnin se stali ještě populárnějšími. Poté co odešli ze skupiny Macintosh a Livingston, Bob a The Wailers nahráli další album které obsahuje například jeden z největších hitů, No woman no cry. Na Boba byl také spáchán atentát, ale naštěstí byl jen lehce zraněn. Boba postihla horší a zákeřnější věc a tím byla rakovina. Začalo to pouhou nevinou hrou, a to fotbalem. Konkrétně to byl nakopnutý palec.

Lékaři měli jednoduché řešení, amputace toho prstu ale Bob byl proti, protože přijal Rastafariánské učení. Bob se začíná léčit marihuanou. Rakovina ho vůbec neovlivnila v práci, vydal ještě spoustu dalších úspěšných alb.

Bobův stav se začínal zhoršovat. Při  koncertu v New Yourku málem zkolaboval na pódiu. Druhý den byl objeven nádor na mozku. Bob odehrál poslední koncert v Pittsburghu. Poté se odjel léčit do Německa ale léčení nebylo příliš úspěšné a tak se Bob chtěl vrátit na Jamajku a zemřít doma. Ale to se mu nepovedlo. Bob umírá v 36 letech. Stalo se tomu tak 11.května 1981.:'(

TOPlist